Rečnícky prejav- prečo sú knihy čím ďalej, tým menej populárne

Autor: Richard Záň | 7.12.2011 o 18:31 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  4788x

Vážená pani profesorka, milí spolužiaci!

 

Už dlhšiu dobu sa zamýšľam nad tým, prečo čím ďalej, tým menej čítame knihy. Mnohí, no aj vy, to vyčítate tejto dobe, plnej interaktívnych médií, ktoré permanentne upútavajú náš zrak. Samozrejme, je v tom kus pravdy, ale ja to chápem ako výhovorku. Veď, keď človek chce, dokáže aj nemožné. Nájsť si chvíľu času a sadnúť si ku knihe predsa nie je až také ťažké. Problém je zakopaný niekde inde. Ak by som sa vás mal opýtať, kedy ste naposledy čítali nejakú beletristickú knihu, čo by ste mi odpovedali?

Každý človek má svoj vkus na umenie, literatúru, filmy. Zároveň vypĺňa svoj časový harmonogram podľa vlastných predstáv, aby mu čo najviac vyhovoval.  Snaží sa prispôsobiť dobe a to znamená naučiť sa prijímať informácie a spracovávať ich. Ako sa v takejto dobe môže presadiť literárne dielo, kde je literárna drobnokresba, jemné stupňovanie deja a množstvo hlbokých myšlienok? Sme svedkami konca hodnotných literárnych diel?

Ako jedna moja spolužiačka poznamenala, dielo ktoré dokáže jednoducho vysvetliť zložitú vec , je predurčené na úspech. Čo to teda znamená?

V tejto uponáhľanej dobe, kde  nie je ani chvíľa pokoja, ľudia chodia unavení z práce a túžia sa odreagovať. Chcú sa odtrhnúť od reality, chcú zažiť dajaké vzrušenie, ktoré v normálnom svete nie je.  Určite si na to zoberú nejaké ľahké čítanie, nad ktorým netreba veľa rozmýšľať a zároveň majú pocit, že ich to obohacuje. Avšak, mnohým sa zdá aj toto náročné, hlavne časovo. Veď knihu prečítajú tak za 3 dni ale film im prejde za 2 hodiny a zažijú skoro rovnaký pocit. Majú teda knihy šancu prežiť v tejto konkurencii?

To závisí od spotrebiteľov, teda aj od vás. Ako to už však býva, nikdy nič nezanikne, nájde si svoje miesto. A to sa stane aj s umeleckou literatúrou. Možno zažijeme zrod nekvalitnej, neoriginálnej literatúry, ktorá bude bezhlavo kopírovať myšlienky, deje a postavy z literárnej klasiky. Čo sa už vlastne deje, ale zatiaľ len v niektorých žánroch.

Možno nastane doba, kedy budú všetky literárne diela tak jednoduché a krátke, že nám zaberú sotva jeden večer.

No možno v budúcnosti literatúra  znovu zažije svoj zlatý vek a čítanie bude v móde, alebo sa stane avantgardou, ktorá už významne stihla poznačiť svet.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?